(čerpáno z archivu a dostupných zdrojů Lázní Mšené, a.s., z archivu obce Mšené-lázně, zpráv ústním podáním, podkladů Státního okresního Archivu Lovosice, a užitím částí textu Purkyňovy nadace a dalších zdrojů, kterým všem velmi děkujeme!)
Celý areál Lázní Mšené se svými historickými objekty i parkem je dnes pod památkovou ochranou. Nejvýznamnější stavbou je ale překrásný secesní Pavillon lázeňské Dvorany, který je v posledních letech průběžně opravován a nabízí dnes skvělé restaurační služby, společenské a taneční programy, kavárnu, čítárnu a hry. Význam Dvorany ale podtrhuje také autorství návrhu stavby světově známým architektem Janem Letzelem. Narodil se v roce 1880 v Náchodě a byl žákem proslulého profesora Jana Kotěry na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pavillon Dvorana ve Mšeném-lázních projektoval jako 25ti letý mladík a byl si od počátku vědom neobvyklosti jeho díla. Proto také vmístil vyškrabovaný nápis ke vchodu Dvorany.
Architekt Letzel měl ale velký zájem o exotiku, navštívil Egypt a v roce 1907 odjel do Japonska, kde se usadil, naučil se japonsky a dopisoval si se svým bývalým profesorem J. Kotěrou (v jehož pozůstalosti se našly jeho dopisy a jedna fotografie - téměř jediné památky, které se uchovaly). V Jokohamě, Hirošimě a Tokiu vyprojektoval několik staveb, zejména budovu slavného Průmyslového paláce v Hirošimě, která má železobetonovou konstrukci a jako jediná přečkala atomový výbuch v dubnu roku 1945 a je tam uchována jako památník válečné tragédie. V roce 1920 se vrátil do Čech.
Podařilo se zjistit, že Jan Letzel pracoval také na výzdobě fasády a interiérů hotelu „Arcivévoda Štěpán“ v Praze na Václavském náměstí (nyní hotel Evropa), a není bez zajímavosti, že Jan Letzel pro Lázně Mšené také spolupracoval na návrhu druhého secesního objektu Villa Kyselka.
Během průběžných oprav lázeňské Dvorany v novodobé historii byly mimo jiné objeveny dávno zazděné a zapomenuté interiérové malby věhlasného malíře Olivy, zpřístupněn hudební balkon a nově
vybudovány restaurační zahrádky.